Pátek 29. Července byl poslední oficiální den, kdy bylo možné přejít na Windows 10. Microsoft upgrade nabízel prostřednictvím aplikace v oznamovací liště. A ačkoliv Microsoft tvrdil že nabídka bezplatného upgradu definitivně končí a nebude prodloužena, jedna výjimka ale přeci jen bude.

Hned v pátek se na webu Microsoftu objevila stránka, která umožnuje bezplatný upgrade pro uživatele, kteří používají asistenční aplikace. Nabídka se tedy jeví jako charitativně cílená pro tělesně postižené. Microsoft ale neověřuje a ani ověřovat nemůže zda opravdu uživatel tyto technologie potřebuje.

Podle podmínek, které můžeme najít na webu, má totiž nárok na upgrade kdokoliv kdo si třeba jen zapne lupu ve Windows.

Neomezujeme nabídku bezplatného upgradu na specifické asistenční technologie. Pokud využíváte asistenční technologie ve Windows, máte nárok na nabídku volného upgradu.

–  Citace z podmínek pro bezplatný upgrade na Win 10

Po stisknutí tlačítka Upgrade now se stáhne průvodce, který nainstaluje Windows10 stejně jako při běžném upgradu

Kdo zaváhal nebo se k upgradu rozhodne později, může tak upgradovat zdarma. Nabídka zatím není nijak časově omezena. A o tom jestli máte tělesné postižení vůbec nemusíte Microsoftu lhát, naprosto legitimně stačí využít jen jednu z pomocných funkcí ve Windows bez ohledu na to, zda ji potřebujete nebo ne. Podle podmínek tak vzniká legální nárok na bezplatný upgrade. Právně OK a eticky? To už je váš problém ne Microsoftu.

A už dnes by měl vyjít výroční update Win 10 který přinese několik novinek.