V naší zemi se na třetí pokračování Mafie všichni těšili. Čeští vývojáři však zůstali stranou, a s nimi i atmosféra původní série.

První Mafii dodnes beru jako jeden z nejlepších herních titulů všech dob. Skvělý příběh, atmosféra, a na svou dobu zpracování. Od ní však již uplynulo dlouhých 14 let a třetího pokračování Mafie se ujalo americké studio Hangar 13, které se vydalo cestou změn.

Historicky byl velmi často italský mafián původem imigrant, pro kterého bylo přidání se k mafii jediná cesta jak se dostat z uprchlického táboru. Mafia III se odehrává v 60. Letech 20. Století, kdy panuje po celé Americe silný rasismus. Na místo chudého uprchlíka z Itálie jste v roli černocha, pro něhož bylo cestou z útisku a šikany přidat se k mafiánům.

Z počátku má postava charakter a její propojení například s válkou ve Vietnamu, zní docela dobře. Brzy se však z příběhu stane bezhlavá honička za pomstou. Do hlavní postavy se nemůžete ani vžít. Příběh je založen na neustálém střídání chronologického děje s monology vedlejších postav, které připomínají dokument s tím, že všechno je zabaleno do soudního líčení. Vyloženě špatný nápad to není ale bohužel monology vedlejších postav přicházejí až příliš často, a tím celou hlavní linii zabíjejí.

Ani atmosféra nefunguje. Pravý mafián nemá pouze střílet ale také ovládat elegantní politicko-filozofickou mluvu. Je sice pravda že běžný mafián používal sprostá slova a primitivní výrazy neustále, do hry se to však až tak nehodí. Skvělé hlášky které známe z prvního a druhého dílu se bohužel vytratili.

Tvůrci vsadili na krycí střílečku, neustále se schováváte a střílíte na nepřátele, otevřené jsou vám i brány stealthu. Ani jedno však nefunguje tak jak by mělo. V Mafii jsou sice některé věci skvěle promyšlené, hra je obecně příjemně dynamická, nepřátele dokonce nemusí umřít hned a občas se na zemi svíjejí bolestí. Hra nabízí mnoho druhů zbraní od samopalů po granáty. Bylo by fajn kdyby vám nepřátelské gorily nepředváděli tanec jako pomatená kuřata. Uměla inteligence nepřátel je bohužel docela tragická.

Trochu to žehlí příběhové mise, které občas bývají zábavné. Skvěle vypadá taky svět, ulice jsou plné aut a lidí zkrátka rušné americké městečko. Jen kdyby jste se tak i cítili, město je jen kulisou, neslouží jako nástroj vaší potřeby. Není tu žádná interakce, dokonce i veškeré potřeby si kupujete ve speciálních autech, budovy jako by neexistovali.

Zábavné jsou i tradiční přesuny po městě autem. Jízda je nicméně arkádová a kolize nepůsobí reálně. Policie není na jízdu citlivá, jako tomu bylo u předchozích dílu, a tak můžete jezdit jako pirát silnic.

Hru zachraňuje skvělí saundtrack. Každá jízda autem se stane hned zábavnější když se z radia ozvou pečlivě vybrané hity z 60. Let. Také Český překlad se povedl a stojí za pochvalu, bohužel ale chybí Český dabing.

Mafia III má dobré nápady, které jsou však ve výsledku provedeny špatně. Pokulhává i technické provedení grafiky, které by potřebovalo ještě doladit. Hra není vyloženě špatná a poskytne zábavu. Ale pravděpodobně se pak už k ní nebudete vracet tak, jako k předchozím dílům. Ty měly své kouzlo, které se v trojce vytratilo.

 

Mafia III
Mafia III
Developer: Hangar 13, Aspyr (Mac)
Price: 39,99 €