Po dlouhém čekání, a několika Developer Preview verzích byla včera oficiálně představena nová verze Androidu, s číslovkou 8.0 a názvem Oreo.

Spousta novinek a vylepšení

Systém Android 8.0 Oreo nepřinesl příliš mnoho grafických změn v samotném dizajnu systému. Na druhou stranu ale systém přinesl spoustu nových funkcí, vylepšení a oprav.

Například Android 8.0 přinese limity pro aplikace na pozadí, to znamená že systém bude moct omezit co aplikace na pozadí dělají. Správa těchto limitů by měla zajistit větší výkon systému i delší výdrž baterie.

Ohledně těchto limitů jde i o změnu pro vývojáře, kteří budou mít k dispozici dokumentaci která jim vysvětlí všechny novinky. V zkratce jde o to že některé funkce přinese sám systém na pozadí a aplikace tomu budou muset být přizpůsobené.

Nová upozornění

Music notification

Google si uvědomuje, že upozornění jsou obrovskou součástí systému Android, a tak je stále vylepšuje. Teď jsme se dočkali hned několika novinek pro ještě jednoduší práci s upozorněními. Přibyli i nové notifikační kanály, díky kterým je možné spravovat různé druhy notifikací v rámci jedné aplikace.

Mimo to mohou mít notifikace i barevné rozdělení pro konkrétní aplikace, přibyde také možnost notifikace uložit na později, což někteří výrobci nabízeli už ve svých nadstavbách. Kromě toho je tu i možnost rychlé odpovědi v jednotlivých aplikacích.

Obraz v obraze

I na běžných Androidech budete mít možnost tuto funkci využívat, už delší dobu ji nabízí Android TV. Jde o drobnost která potěší hlavně uživatele s velkou obrazovkou. Jednoduše si tak budete moct zobrazit například video, zatím co děláte něco jiného. Něco podobného umožnuje už YouTube ale jen v rámci aplikace. Nová funkce bude dostupná v rámci celého systému.

Picture in Picture

Ikony s notifikačními tečkami

Ikony aplikací budou mít u sebe tečky, které budou symbolizovat, že v dané aplikaci máte nevyřízené upozornění. Ikony také budou moct být animované nebo mít vlastní pozadí.

Project Treble – řešení problému s aktualizacemi

Samozřejmostí jsou i novinky které nevidíme, ale výrazně zlepší používání. Jednou z největších much systému Android jsou aktualizace. To by měl vyřešit Project Treble, nový způsob jak udržet zařízení vždy aktuální.

Android update diagram

 

 

Google rozdělil systém Android na dvě části – Jádro, které bude pocházet přímo od Googlu a část, kterou budou moct ovlivnit samotní výrobci. Toto jádro bude aktualizovat sám Google a když vydá novou verzi, tak bude dostupná pro všechny

Mimo to jsme se dočkali různých vylepšení kvality připojení, zvuku a dalších. Tyto vylepšení se mají postarat o lepší uživatelský zážitek a také výkon samotného zařízení.

Zdroj: Android.com, Androidcentral.com